Zselickislaki Könyvtár

....mert olvasni jó!

Mi köze a filmnek és a fényképnek a szemüvegekhez?

"Minden fényképezőgépben és kamerában van egy lencse, amely a rögzítendő kép élességét és nagyságát befolyásolja. Ez lényegében az emberi szem működésének lemásolása. A szemben egy rugalmas lencse van, melyet izomgyűrű tart. Az izom úgy változtatja a lencse görbületét, hogy a különböző távolságban levő tárgyakat is élesen láthatjuk."

(Részleteket a Mi micsoda sorozaz: "Találmányok" című könyvben olvashatsz)


Tudod, hogy miért ásít akkor is a kutya, ha nem álmos?

A kutya először gyakran ásítozással jelzi, hogy nem érzi jól magát, aggódik vagy helyzete kényelmetlen. Lehet, hogy maga sem tudja, mi lenne a legjobb, menjen vagy maradjon, bagy éppen a gazditól vár választ. Gyakran akkor is ásít, ha nagyon figyelik és nevén szólítják, mert zavarba jön. Az emberek általában félreértik ezt és azt hiszik, hogy álmos, ezért nem veszik figyelembe a fontos közlést.

(Részleteket a "Mit gondol a kutyám című könyvben olvashatsz)


Tudtad, hogy a vesenybírók is esküt tesznek az olimpiákon?

"Minden versenybíró és tisztségvisleő nevében megígérem, hogy az olimpiai játékok során feladatainkat kifogástalan pártatlansággal látjuk el, a sportszerűség szellemében tiszteletben tartjuk, és betartjuk a versenyekre vonatkozó szabályokat."

(Részleteket a Mi micsoda sorozat:"Olimpiák" című könyben olvashatsz...)


Tudod-e, hogy mióta mosnak fogat az emberek?

Eleinte nem fogmosással tisztították fogukat az emberek, hanem rágcsálással. A hinduk egy bizonyos fafajta egy darabkáját pár napig vízben áztatták, majd ecsetszerűre kalapálták, s ezzel tisztogatták fogaikat. A trópusi benszülöttek egyes csoportjai mai csoportjai mai nap is egsy fafajta darabkájával "mossák" a fogukat. A régi keleti népek ujjaikkal tisztogatták fogsorukat. A középkorban illatos növények főzetéből készült szájvízzel öblögettek. A fogkefe használata az 1700-as évek elejétől kezdett általánossá válni.

(Részleteket a "Tudod-e a választ: Illemtan című könyvében olvashatsz...)


Tudtad, hogyan dolgozott a delphoi jósda?

Delphoi városa a görögországi Parnasszus hegység lábánál fekszik. Delphi a jövendőmondásokat mindig sötét, nehezen érthető, többjelentésű szavakba burkolták, amelyeket azután a hozzájuk folyamodóknak kellett értelmezniük. Ez a módszer a mai napig érvényes.

(Részleteket a mi micsoda sorozat:"Titokzatos jelenségek" című könyvben

olvashatsz...)


Tudtad, hogy a tengerekben is vannak barlangok?

A tengerpartok közelében is találhatunk barlangokat. Ezek többnyire a jégkorszak idején keletkeztek, akkor ugyanis a világtengerek szintje jóval alacsonyabban állt, mint napjainkban. Amikor a gleccserek elolvadtak, ezek a barlangok részben vagy teljesen víz alá kerültek.

(Részleteket a mi micsoda sorozat "Barlangok" című könyvben olvashatsz...)



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 1
Heti: 6
Havi: 10
Össz.: 20 406

Látogatottság növelés
Oldal: Érdekességek
Zselickislaki Könyvtár - © 2008 - 2024 - zskonyvtar.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »